July 17, 2003

Butler Tops Horizon League In Academic Honor Roll Members

July 17, 2003

July 17, 2003

INDIANAPOLIS - Butler led the Horizon League with 96 student-athletes on the 2003 Spring Academic Honor Roll, the league office announced. The Bulldogs' women's track and field team led the way with 13 members, while women's cross country, baseball and men's track and field each placed 10 student-athletes on the honor roll.

Overall, the Horizon League recognized 556 student-athletes, which was an increase of 27 student-athletes honored on the fall honor roll. UW-Milwaukee came in second with 90 student-athletes placed on the list, followed by Youngstown State (69) and Loyola (59).

The Horizon League honor roll is awarded bi-annually. Candidates for the academic honor roll must meet three criteria in order to qualify: 1) participate in at least one of the League's 19 sports; 2) must have completed three semesters (four quarters on the quarter system) as a full-time student at the same member institution; and 3) must have a cumulative grade point average (GPA) of at least 3.25 as of June 20, 2003.

The following Butler student-athletes were named to the 2003 Spring Academic Honor Roll:

BASEBALL

Jeff Albert (Sr., Finance) Paul Beck (Sr., Marketing) Josh Clinkenbeard (Sr., Biology) Jonathan Day (So., Chemistry) Rex Eaton (Sr., Telecommunication Arts) Jason Freeman (Jr., Economics) Jonathan Freeman (Sr., Finance) Anthony Hornbach (Jr., Economics) Corey Kugle (Sr., Finance) Tim Marks (Sr., Biology)

MEN'S BASKETBALL

Andy Grunst (So., Mathematics) Ben Grunst (Sr., Psychology) Brandon Miller (Sr., Secondary Education) Mike Monserez (Sr., Marketing)

WOMEN'S BASKETBALL

Maria Marchesano (So., Journalism) Colleen Munro-Leighton (Sr., Chemistry)

MEN'S CROSS COUNTRY

Brad Bennett (Sr., Finance) Christopher Carson (Sr., Accounting) Brian Dunn (Jr., English Writing) Timothy Owen (So., Pharmacy) William Peterman (So., Biology) Christopher Studer (Sr., International Management) Lennon Wicks (Sr., Biology)

WOMEN'S CROSS COUNTRY

Rolanda Ash (So., Secondary Education) Bethany Gaskill (Sr., Chemistry) Danielle Ooten (So., Pharmacy) Mary Reeves (Jr., International Studies) Monika Schneider (So., Biology) Jennifer Sewall (Jr., Secondary Education) Jillian Snyder (So., Accounting) Alison VanDerWege (Sr., International Studies) Kaitlyn Vogel (So., Pharmacy) Melissa Vogley (Sr., Accounting)

MEN'S GOLF

Colin Christie (Jr., Biology) Christopher Cirimotich (Sr., Biology) Mitchell Foss (Sr., Economics) Michael Heston (Sr., Telecommunication Arts) Kevin Klausing (Sr., Finance)

WOMEN'S GOLF

Stacy Hammond (Sr., Marketing) Shannon Jameson (Sr., Spanish) Samantha Keith (Sr., Biology) Kristin Laskowski (Sr., Speech-Language Pathology)

MEN'S SOCCER

Michael Mariscalco (Sr., Biology) Ryan Marques (Jr., Finance) Carlos Miguelez (Jr., Journalism) Andrew Pancio (So., Finance) Patrick Reilly (So., History) Steven Wojcicki (So., Accounting)

WOMEN'S SOCCER

Kristin Aaltonen (So., Biology) Kristin Drogell (Sr., Biology) Claire Mimikos (Sr., Marketing) Amy Morrison (Sr., Physician Assistant) Rachel Pivarnik (So., Journalism) Stacey Troehler (So., Pharmacy)

SOFTBALL

Melissa Benter (Sr., Secondary Education) Andrea Keech (Sr., Accounting) Jeri Keller (Sr., Mathematics) Heather Ryan (Jr., Psychology) Kelly Summers (Jr., Elementary Education) Jennifer Zorger (So., Journalism)

MEN'S SWIMMING AND DIVING

Carlo Girolamo (Sr., Journalism) Brendan VanCleve (So., Finance)

WOMEN'S SWIMMING AND DIVING

Elizabeth Klueh (So., Pharmacy) Jesse Levknecht (So., Secondary Education) Catie Scott (Jr., Biology) Tara Wetzel (Sr., Marketing)

MEN'S TENNIS

Aubrey Annan (Sr., Computer Science) Adam Bordow (So., Journalism)

WOMEN'S TENNIS

Annie Gantz (Jr., Secondary Education) Christina Laun (Jr., Finance)

MEN'S TRACK AND FIELD

Brad Bennett (Sr., Finance) Chris Carson (Sr., Accounting) Brian Dunn (Jr., English Writing) Timothy Owen (So., Pharmacy) William Peterman (So., Biology) Chris Studer (Sr., International Management) Lennon Wicks (Sr., Biology) Chris King (So., Chemistry) Eric Michielutti (Sr., Chemistry) Corey Norman (So., Economics)

WOMEN'S TRACK AND FIELD

Rolanda Ash (So., Secondary Education) Bethany Gaskill (Sr., Chemistry) Danielle Ooten (So., Pharmacy) Mary Reeves (Jr., International Studies) Monika Schneider (So., Biology) Jennifer Sewall (Jr., Secondary Education) Jillian Snyder (So., Accounting) Alison VanDerWege (Sr., International Studies) Kaitlyn Vogel (So., Pharmacy) Melissa Vogley (Sr., Accounting) Maria Jusseaume (Jr., Spanish) Cassie Kaparos (So., Physician Assistant) Kaylee Quilling (So., Psychology)

VOLLEYBALL

Halston Campagna (Jr., Psychology) Kali Carter (So., Sociology) Kamy Peters (So., Marketing)